Home / Yatırımlık Arsalar / Arsa Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çevremizdeki pek kişiden yatırım yapmanın avantajlarını görmüşüzdür. Elimizde var olan mal varlığını daha da çok değerlendirmek için yatırım yapmak oldukça akıllı bir fikir olacaktır.

Mesela arsa satın almak. Yatırım amaçlı arsa almak ileride sizin çok kar etmenize neden olabilir. Peki arsa almadan önce neye dikkat etmek gerek. Arsa almadan önce dikkat edilmesi gereken hususları aşağıdaki başlığın altından bulabilirsiniz.

ARSA ALMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  1. Taşınmazın Vasfına Bakmak Gerekir Alacağınız arsa taşınmaz arsa mı, yoksa orman niteliğine mi sahip, bahçe mi kontrol etmek gerekir. Sonuçta arsa imarlı arazidir ancak bahçe ya da orman imarlı arazi değildir.
  2. İmar Durumuna Bakılmalıdır Arsanın Vasfını kontrol ettikten sonra arsanın imar durumuna bakılmalıdır. Çünkü imar planına sahip olmayan araziler henüz yapılaşmaya uygun olmadığı için arsanın kadastral yola cephesi var mı, yok mu, imar çalışmasına uygun mu, yapılaşmaya açık mı kapalı mı, arsa üzerinde herhangi bir sınırlama yani kamu şerhi, haciz, ipotek, Mahkeme kararı, idari kurum beyanı, şerhi var mı, yine sit alanına giriyor mu, su havzasında olma durumu var mı gibi etkenler önem arz edecektir.
  3. Arsanın Hisseli olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Eğer bir arsa hisseli ise ve hisseli bu yeri satın almaya karar verdiyseniz, diğer hissedarlardan ön alım haklarından feragat ettiklerine dair noter beyanlarını mutlaka almanız gerekir.
  4. Dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli husus ise arsa yapılaşmaya açık mı kapalı mı, bunu öğrenmek.
  5. Son olarak altını çizeceğimiz önemli nokta ise Arazilerin jeolojik yapısına dikkat edilmelidir. Toprağı kayan arazilerin yatırım ürünü olması zordur.

Check Also

yatirim

Yatırım Nasıl Yapılmalı ?

Yatırım konusunda insanlar ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını özellikle de günümüz ekonomisinde henüz karar verebilmiş değil. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir